Захворювання, пов'язані з алкоголем

Більшість людей не вживають алкоголь в кількості або з частотою, які можуть погіршити їх здоров'я або вплинути на їх діяльність. Однак 5-10% дорослих осіб мають проблеми з вживанням алкоголю (порушення вживання алкоголю, також зване алкоголізм). Захворювання, пов'язані з алкоголем, зустрічаються в 2-4 рази частіше у чоловіків, ніж у жінок. Порушенням, пов'язаних з вживанням алкоголю та інших психоактивних речовин, вважається продовження використання речовини, навіть при наявності проблем, викликаних його використанням
Пияцтво може зруйнувати сім'ю і соціальні зв'язки. Рівень розлучень на 50% вище в парах, де один з подружжя є хронічним алкоголіком. Повне ігнорування роботи часто призводить до безробіття

Особливі групи

Дуже маленькі діти, які вживають алкоголь (зазвичай випадково), схильні до значного ризику зниження рівня цукру в крові і комі.

Жінки можуть бути більш чутливі до впливу алкоголю, ніж чоловіки, навіть з урахуванням маси тіла.

Люди похилого віку можуть бути більш чутливі до впливу алкоголю, ніж молодь.

У жінок, що вживають алкоголь під час вагітності, підвищується ризик народження дитини з алкогольним синдромом плоду.

Хоча рівень чутливості до алкоголю в різних вікових групах може відрізнятися, людина в будь-якому віці схильний розладів, викликаних вживанням алкоголю. Дедалі більше вживання і зловживання наркотиками і психоактивними речовинами серед підлітків пов'язано з особливо катастрофічними наслідками. Люди, які почали пити в ранньому віці (особливо у віці 10-12 років), мають більше шансів придбати залежність від алкоголю, будучи дорослими.

Причини

Порушення прийому алкоголю в деякій мірі є спадковим захворюванням. Порушення прийому алкоголю у близьких родичів алкоголіків виникає частіше, ніж у населення в цілому, воно також частіше розвивається у біологічних дітей алкоголіків, ніж у усиновлених дітей.

Деякі дослідження продемонстрували, що людям з групи ризику порушення прийому алкоголю складніше викликати стан сп'яніння, чим тим, хто не є алкоголіком. Їх головний мозок менш чутливий до впливу алкоголю. Близькі родичі алкоголіків можуть успадкувати цю рису.

Деякі обставини і особисті якості можуть сприяти виникненню порушення прийому алкоголю. Алкоголіки часто є вихідцями з сімей, що розпалися, у них часто порушені відносини з батьками. Вони відчувають себе самотніми, ізольованими, пригніченими, вони бувають підозрілими або ворожими. Вони діють саморазрушающе, можуть бути статевонезрілі. Ще не визначено, чи є ці риси причиною або наслідком порушення прийому алкоголю.

Симптоми

Всього можна виділити три основні стадії захворювання. Також існує і продром стадія, на цьому етапі у людини ще не сформувалася нестримна тяга до спиртного, але при цьому він систематично приймає алкогольні напої.

При стадії продрома людина здатна відмовитися від вживання алкоголю, і при цьому він не буде мучитися від відсутності даного напою. На цьому етапі людина не відчуває необхідності продовжувати пити після закінчення застілля і швидко повертається до тверезого способу життя.

На першій стадії людина відчуває посилене потяг до спиртного. У цьому випадку потреба в випивки можна порівняти з голодом або спрагою. У несприятливій обстановці ця тяга значно посилюється. Якщо в цей момент людина не може випити, то з часом він забуває про свою потребу і тяга до спиртного зникає до наступної критичної ситуації. Якщо ж людина страждає алкоголізмом випиває, то він приймає набагато більшу кількість спиртного, ніж людина на стадії продрома. Під час випивки такі хворі під час випивки намагаються досягти вираженого алкогольного сп'яніння, їм важко зупинитися, в зв'язку з цим вони продовжують випивати навіть після закінчення застілля.

На другій стадії захворювання у людини спостерігається виражене зниження блювотного рефлексу при вживанні спиртного, також у нього з'являються напади агресії, підвищеної дратівливості і провали в пам'яті. Такі хворі вживають алкоголь не систематично, періоди тверезості у них можуть чергуватися з одиничними випадками випивки або періодами запою. Критичне ставлення до власної поведінки знижено, навіть перебуваючи в тверезому вигляді, такі хворі намагаються знайти виправдання своєї потреби, перекладає відповідальність за свій алкоголізм на інших і знаходять для себе всілякі виправдання. Хворі приймають алкоголь в значній більшій дозі, при цьому вони не можуть контролювати вживання алкоголю вже після першої дози. При різкому відмову від алкоголю у таких пацієнтів спостерігається розвиток абстинентного синдрому, обумовленого розвитком прискореного серцебиття, підвищеного артеріального тиску, тремтіння рук, безсоння, блювання при прийомі рідкої їжі.

Для третьої стадії характерно розвиток зниження стійкість до спиртного. Для досягнення стану сп'яніння пацієнту необхідно прийняти незначну дозу. Однак при подальшому вживанні алкоголю стан людини фактично не змінюється. На цій стадії розвивається нестримна тяга до спиртного. Прийом алкогольних напоїв для таких хворих стає нормою життя, при цьому тривалість запоїв збільшується. При різкому відмову від прийому алкоголю можливий розвиток алкогольного делірію. У таких хворих спостерігається важка психічна деградація, що супроводжується вираженими змінами внутрішніх органів.

Діагностика

Для діагностики необхідна наявність не менше трьох з ознак, що виникали протягом року:

 • Сильна потреба або необхідність прийняти алкоголь.
 • Порушення здатності контролювати вживання алкоголю, тобто початок вживання, закінчення і / або дозування.
 • Стану відміни (абстиненції).
 • Підвищення толерантності.
 • Прогресуюче забування альтернативних інтересів на користь алкоголізації, збільшення часу, необхідного для придбання, прийому алкоголю або відновлення після його дії.
 • Продовження вживання алкоголю, незважаючи на очевидні шкідливі наслідки, такі як пошкодження печінки, депресивні стани після періодів інтенсивного вживання речовини, зниження когнітивних функцій внаслідок алкоголізації (слід визначати, чи усвідомлював і чи міг усвідомлювати хворий природу і ступінь шкідливих наслідків).

Скринінг на зловживання алкоголем

Якщо лікарі підозрюють порушення прийому алкоголю, вони можуть задавати більш конкретні питання про наслідки пияцтва, а саме:

 • Ви коли-небудь усвідомлювали необхідність скорочення кількості вживаного алкоголю?
 • Вас дратує критика вживання вами алкоголю?
 • Ви коли-небудь відчували почуття провини у зв'язку з пияцтвом?
 • Ви коли-небудь вживали алкоголь з ранку, щоб заспокоїти нерви або позбутися від похмілля?

Два або більше позитивних відповіді на ці питання вказують на наявність ймовірного порушення прийому алкоголю.

Вплив тривалого вживання алкоголю

Пов'язане з харчуванням

 • Низький рівень фолату (фолієва кислота) - Анемія (втома, слабкість і запаморочення), Пороки розвитку
 • Низькі рівні тіаміну - Неврологічні порушення, деменція, труднощі при ходьбі і контролі рухів очей
 • Низький рівень заліза - Анемія
 • Низькі рівні ніацину (недолік ніацину) - Пелагра (ураження шкіри, діарея і депресія)

Шлунково-кишкове

 • Шлунок - Онкологічні захворювання, Запалення (гастрит), Виразки,
 • Печінка - Онкологічні захворювання, Схильність до кровотечі (коагулопатія), Жирова дистрофія печінки, Запалення (гепатит), Важке рубцювання (цироз)
 • Підшлункова залоза - Запалення (панкреатит), Низький рівень цукру в крові (гіпоглікемія)

Серцево-судинне

 • Серце - Порушення серцевого ритму (аритмія), Серцева недостатність, кардіоміопатія
 • Кровоносні судини - Атеросклероз, підвищений артеріальний тиск, Інсульт

Нейрогенне

 • Головний мозок - сплутаність свідомості, Слабка короткочасна пам'ять (повільне відтворення недавніх подій), Психоз (втрата зв'язку з реальністю), Зменшена координація
 • Нерви - Поразка нервів рук і ніг, які контролюють руху (знижена здатність ходити) і чутливість.

Пов'язане з сечостатевої системою

 • Репродуктивні органи - Знижений статевий потяг, У чоловіків збільшення молочних залоз, гладка шкіра і зменшення яєчок

Симптоми абстиненції

У тих, хто пив протягом тривалого часу, а потім раптово припинив вживання алкоголю, можуть виникнути симптоми абстиненції. Наприклад, абстиненція може виникнути під час госпіталізації (для проведення планової операції), коли алкоголіки не можуть отримати доступ до алкоголю.

Симптоми абстиненції можуть бути як слабкими, так і важкими. Важка алкогольна абстиненція може бути смертельною.

Слабкі симптоми абстиненції зазвичай проявляються протягом 6 годин після припинення вживання алкоголю. Слабкі симптоми включають тремор, головний біль, слабкість, підвищене потовиділення і нудоту.

У деяких пацієнтів спостерігаються судоми (алкогольна епілепсія або судоми при алкогольному абстинентному синдромі).

Алкогольний галюциноз може виникати у запійних алкоголіків, які припинили пити. Вони чують голоси, які їх звинувачують і загрожують їм, викликаючи відчуття тривоги і страх. Алкогольний галюциноз може тривати протягом декількох днів.

Біла гарячка (БГ) є найбільш серйозною групою симптомів абстиненції. Зазвичай біла гарячка не виникає раптово. Вона з'являється через 48-72 години після припинення вживання алкоголю. Спочатку у пацієнтів виникає занепокоєння. Потім виявляється значна дезорієнтація, проблеми зі сном, нічні кошмари, підвищене потовиділення і депресія. Підвищується частота пульсу і артеріальний тиск. Підвищується температура. Під час важких нападів можуть спостерігатися короткочасні галюцинації, ілюзії, що викликають страх і занепокоєння, а також дезорієнтація з візуальними страшними галюцинаціями. Особливо можуть лякати об'єкти, видимі в тьмяному світлі, спостерігається значна сплутаність свідомості. Рівновага порушується, декому здається, що стать рухається, стіни падають, а кімната обертається. У міру прогресування делірію з'являється стійкий тремор кистей, який іноді переходить на голову і тіло. Більшість пацієнтів абсолютно втрачають координацію. Біла гарячка може привести до смерті, особливо при відсутності лікування.