Обсесивно-компульсивний розлад характеризується повторюваними, наполегливими, небажаними, що викликають тривогу, нав'язливими ідеями, образами або спонуканнями (обсессиями). Також деякі люди відчувають в собі одержимість неодноразовим виконанням певних ритуалів (компульсии) - конкретних або уявних дій - з метою спроби зменшити або запобігти тривогу, викликану обсессиями.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) зустрічається трохи частіше серед жінок, ніж серед чоловіків, і вражає від 1 до 2% населення. Діти також страждають від таких розладів. До 30% хворих ДКР страждали або страждають тиковим розладом (Синдром Туретта та інші супроводжуються тиками розлади у дітей та підлітків).

ОКР відрізняється від психотичних розладів, при яких люди втрачають контакт з реальністю. ОКР також відрізняється від обсесивно-компульсивного розладу особистості (Обсесивно-компульсивний розлад особистості), хоча у людей з цими розладами можуть бути деякі схожі характеристики, такі як організованість, надійність або перфекціонізм.

Симптоми

У людей з ОКР є обсессии - думки, образи або спонукання, які виникають знову і знову, незважаючи на те, що сама людина не бажає, щоб вони виникали. Ці обсессии з'являються навіть, коли люди думають про інше або займаються іншими справами. Також обсессии зазвичай викликають сильне пригнічення або тривожність. Обсессіі зазвичай супроводжуються думками про шкоду, ризик або небезпеки.

Найбільш поширені обсессии включають таке:

  • побоювання з приводу забруднення (наприклад, занепокоєння про те, що дотик до дверної ручки викличе хвороба);
  • сумніву (наприклад, занепокоєння про те, що вхідні двері не замкнені);
  • занепокоєння про те, що предмети неправильно або нерівно розташовані.

У зв'язку з тим, що обсессии не доставляють задоволення, люди намагаються їх ігнорувати і / або контролювати.

Компульсии (також звані ритуалами) - це один із способів реакції людей на свої обсессии. Наприклад, вони можуть відчувати себе одержимими вчиненням якоїсь дії, неодноразового, цілеспрямованого і навмисного, щоб спробувати запобігти або зменшити тривогу, викликану обсессиями.

Найбільш поширені компульсии включають таке:

  • мити або чистити щось, щоб позбутися від забруднення;
  • перевіряти що-небудь, щоб розвіяти сумніви (наприклад, перевіряти, замкнені чи двері);
  • вважати (наприклад, повторення дії певну кількість разів);
  • впорядковувати (наприклад, розміщення столового посуду або робочих предметів в певному порядку).

Близько третини людей з ОКР знаходяться в стані депресії під час діагностування розладу. В цілому, близько 40% людей в якийсь момент впадають в депресію.