Посттравматичний стресовий розлад (ПСР) характеризується повторюваними, нав'язливими спогадами про переважну травматичному подію.

Події, які можуть призвести до посттравматичного стресового розладу, включають наступне:

  • участь в бойових діях;
  • переживання або спостереження сексуального або фізичного насильства;
  • переживання катастрофи, природного (наприклад, урагану) або техногенної (наприклад, важкої автомобільної катастрофи).

Посттравматичний стресовий розлад зачіпає майже 9% людей в якийсь момент їхнього життя, включаючи дитинство. Близько 4% людей страждають від нього протягом будь-якого 12-місячного періоду. У багатьох людей, які переживають травмуючі події або стають їх свідками, наприклад, у ветеранів бойових дій і жертв зґвалтування або інших насильницьких дій, розвивається посттравматичний стресовий розлад.

Посттравматичний стресовий розлад триває більше 1 місяця. Воно може бути продовженням гострого стресового розладу або розвиватися окремо протягом терміну до 6 місяців після події.

Симптоми

При посттравматичному стресовому розладі у людей є кілька видів симптомів:

Симптоми вторгнення
Люди мають часті небажані спогади, які відтворюють травматичну подію. Часто бувають кошмари, пов'язані з подією. Значно рідше люди знову переживають події так, як ніби вони відбуваються насправді (вклинювання спогадів), а не просто згадуються. Наприклад, гучні феєрверки можуть запустити поворотну спалах або відчуття бойових дій, в результаті чого людина прагне знайти притулок або впасти на землю, щоб захистити себе. Люди можуть зовсім не усвідомлювати навколишнє їх обстановку.

Симптоми уникнення
Люди вперто уникають явищ - дій, ситуацій або людей, які нагадують їм про травму. Наприклад, вони можуть намагатися не заходити в парк або офісна будівля, де вони зазнали нападу, або не говорити з людьми тієї ж раси, що і нападник. Вони можуть навіть намагатися уникати думок, почуттів або розмов про травматичному подію.

Негативний вплив на думки і настрій
Люди можуть бути не в змозі згадати істотні елементи травмуючої події (що називається диссоциативной амнезій). Люди можуть відчувати себе в емоційному ступорі або такими, що втратили зв'язок з іншими людьми. Депресія зустрічається часто, і люди проявляють менше інтересу до діяльності, від якої вони раніше отримували задоволення.

Зміни в сприйнятті і реакціях
Людям може бути складно засипати або зосереджуватися. Вони можуть відчувати надзвичайну настороженість до тривожних ознак ризику або ставати дуже полохливими. Люди можуть бути менш здатні контролювати свої реакції, що може призводити до того необачного поведінки або спалахів злості.

Діагноз

Лікарі діагностують посттравматичний стресовий розлад, коли

  • Люди були схильні до безпосередньо або побічно травмуючого події.
  • Симптоми були присутні протягом 1 місяця або довше.
  • Симптоми викликають значні страждання або значно заважає функціонуванню.
  • У людей є деякі симптоми кожного виду симптомів, пов'язаних з посттравматичним стресовим розладом (симптоми вторгнення, симптоми уникнення, негативний вплив на думки і настрій і зміни в сприйнятті та реакції).